Kominy-Warszawa.pl | Gatunki drewna a wartość opałowa
655
page-template-default,page,page-id-655,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive

Gatunki drewna a wartość opałowa


 

 

 

Na początku pytanie.

 

Bierzemy 1 kg buku,  uznawanego za jeden z najlepszych gatunków drewna opałowego,   oraz 1 kg topoli, która akurat nie ma opinii cenionego drewna do spalania w piecach grzewczych. Buk – drzewo twarde, ścisłe. Topola zaś miękka i taka tam nijaka. Zakładamy, że obydwie próbki mają taką samą wilgotność wynoszącą 20%.  Które drewno uwolni więcej energii?

 

Odpowiedź:

  • Spalając 1 kg drewna bukowego o wilgotności 20% uzyskamy  –      4,2 kWh energii
  • Spalając 1 kg drewna topolowego o wilgotności 20% uzyskamy –     4,2 kWh energii

 

Niesamowite! Tyle samo! Ale jak to…, przecież, wszyscy mówią, że…

 

Jak mawia klasyk, otóż, gdyż, ponieważ:   spalając 1 kg (lub inną, ale zawsze taka samą masę drewna), każdego drewna, (gatunek nieistotny) o wilgotności 20% uwalniamy 4,2 kWh energii. Słowo klucz to: kilogram, porównujemy coś co ma taką samą masę!!!

 

 

Warto zapamiętać:

 

1 kg drewno idealnie suchego, o wilgotności 0% emituje przy spalaniu  5,32 kWh energii

1kg drewna o wilgotności 20% emituje 4,2 kWh energii

 

 

Jeżeli 1 kg drewna o wilgotności 20% to spalimy w nowoczesnym piecu z systemem czystego spalania i sprawności 75% to wykorzystamy 3,2 kWh energii. Spalając ten sam ładunek w piecu o niskiej sprawności (np. 50%) bez systemu czystego spalania wykorzystamy jedynie 2,1 kWh. To dobitnie pokazuje dlaczego  tak ważne jest suche drewno i dobry piec. Zaczęliśmy od drewna, które niesie ładunek energii 5,32 kWh a skończyliśmy na 2,1 kWh. Zostało nam zaledwie 40%.

 

 

 

 

A jak to się przekłada na objętość?

 

  • 1 m3 drewna bukowego o wilgotności 20% ma masę 730 kg
  • 1 m3 drewna topolowego o wilgotności 20% ma masę ok. 480 kg

 

Musimy pamiętać, że dostawca nie sprzeda nam drewna na metry sześcienne tylko na metry przestrzenne. Metr przestrzenny to suma objętości drewna (łupane polana) i powietrza pomiędzy nimi. Metry sześcienne mogą być układane (mpu) bądź narzucane (mpn).  Dla ścisłości: 1 metr sześcienny (1 m3) to drewno idealnie dopasowane, sześcian 1 m x 1 m x 1 m, ułożone bez powietrza (np. deski)

 

d-u     d-n

 

Drewno układane                                  Drewno narzucane

 

Ważne: warto umawiać się z dostawcą aby przywoził drewno układane, polana przełupane na cztery części (ćwiartki). Przy takiej dostawie możemy zawsze obliczyć, czy dostarczono nam taką ilość, na jaką się umawialiśmy. Odradzam zamawianie drewna z rozliczeniem na metry przestrzenne narzucane. Drewna w takim metrze przestrzennym jest zaledwie ok. 50%, pozostałe 50% to powietrze. Oczywiście cena takiego metra przestrzennego drewna narzucanego jest nisza niż układanego. Np. jeżeli 1 mpu  buku (polana długości 30 cm) kosztuje 220 PLN, to 1 mpn nie powinien kosztować więcej niż 150 PLN. Jeżeli ktoś proponuje nam zakup 1 mpn za kwotę 180 PLN (a znamy cenę 1 mpu – 220 PLN), to znaczy, że próbuje nas oszukać!

 

Warto pamiętać przeliczniki:

 

1 m3    = 1,43 mpu = 2,1 mpn

 

1 mpu = 0,7 m3 = 1,47 mpn

 

1 mpn = 0,68 mpu = 0,48 m3

 

 

 

A jak to się przekłada na cenę? Za 1 metr przestrzenny układany suchego buku płacimy średnio ok. 220 PLN. Jeżeli chcemy mieć zamiennik w postaci drewna topolowego, to nie możemy zapłacić za 1 metr przestrzenny układany topoli więcej niż 140 PLN! Kupujemy więc buk, gdyż mniej mamy durnej pracy do wykonania. Rzadziej wrzucamy (podkładamy) na ruszt i rzadziej wynosimy popiół.

 

Ranking Top Ten

 

tabela-1

Źródło: Instytut Lasu i Krajobrazu As, Norwegii  ( z moją korektą na grab i akację). Pamiętajmy, że są to wartości średnie. Mogą one dość znacząco różnić w zależności od miejsca występowania drzew (strefa klimatyczna i gleby). Z pewnością tabela pokazuje, w które drewno warto inwestować. Zasadniczo powinniśmy używać do naszych pieców drewna liściastego ze względu ma małą ilość żywicy i olejków eterycznych a także na wysoką kaloryczność. Ale w życiu jest tak, że zawsze jest trochę sosny lub świerku do spalenia. Można używać drobnych, suchych szczap drewna iglastego jako znakomitej podpałki, zaś grube polana drewna iglastego powinniśmy spalać “pół na pół” z drewnem liściastym. Warunek zawsze ten sam – wilgotność ok. 16% obowiązkowa!

 

 

drewno-klon-w-przekroju

Pęknięcia promieniowe – to drewno z pewnością ma wilgotność  ok. 16%

 

 

Raz jeszcze zachęcam Państwa do lektury książki Larsa Myttinga Porąb i spal