Kominy-Warszawa.pl | SCHIEDEL kominy ceramiczne
684
page-template-default,page,page-id-684,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive

SCHIEDEL kominy ceramiczne


 

 

Kominy ceramiczne Schiedel – mistrzostwo świata. Zdecydowanie najlepsze kominy ceramiczne do pieców na paliwa stałe na polskim rynku.

Niemiecka technologia, polskie zakłady produkcyjne w Opolu i Lubiczu k/Torunia.

 

Podstawowe pytanie jakie zadają sobie Klienci brzmi: jaki komin zastosować do kotłów na węgiel a w szczególności na ekogroszek?

Czy wybrać stalowe systemy:  jednościenny MKSZI,  komin dwuścienny, izolowany MKDZ (obydwa produkowane przez MK Żary) czy ceramiczny a jeśli tak to jakiej firmy?

 

 

A może w ogóle nie montować komina systemowego, wszak przepisy budowlane takiego obowiązku nie nakładają! Może wystarczy zwykły, tradycyjny z czerwonej cegły pełnej? Tak dla porządku dodam, że wilgotność węgla czy ekogroszku kupionego na składzie opału pod gołym niebem może przekraczać 20%. Kupując tonę takiego opału, tak naprawdę kupujemy 800 kG węgla i 200 litrów wody. Para wodna, która powstanie z tej wody w trakcie spalania węgla jest całym złem. Łatwo wchodzi w reakcję z wieloma pierwiastkami, tworząc destrukcyjny kondensat. Dlatego warto i trzeba zabezpieczać komin montując porządny system kominowy.

ludzik-schiedel

 

 

Spójrzmy ma warunki gwarancji.

 

MK – 5 lat gwarancji  pod warunkiem pracy “na sucho” czyli powyżej punktu rosy, który dla węgla wynosi 40 st.C

Schiedel – 30 lat gwarancji, bez zastrzeżenia pracy “na sucho”

 

Czy uda się pracować “na sucho” spalając ekogroszek o wilgotności co najmniej 10% w kotłach o dość wysokiej sprawności. Klienci nie chcą słuchać rad instalatorów i w czasie tzw. okresów przejściowych, z temperaturą na zewnątrz w okolicach 0 st.C czy lekko na plusie ustawiają kotły na niskie parametry wody zasilającej układ c.o. a co za tym idzie temperatura spalin spada poniżej punktu rosy. I wtedy o pracy na sucho możemy zapomnieć.

 

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

 

Moje zdanie?

 

Jeżeli planują Państwo modernizację układu c.o. w istniejącym budynku i decydują się na kocioł na paliwa stałe dobrym rozwiązaniem są systemy stalowe MK. Postawienie komina trwa maximum dwa dni, nie trzeba wylewać fundamentu pod komin. Do dyspozycji mamy szereg elementów, które pozwalają dostosować trasę komina do warunków, jakie narzuca nam istniejąca bryła budynku. Komin zawsze można zdemontować, przenieść w inne miejsce etc. Pamiętać należy o odpowiednim ustawieniu warunków temperatury na kotle (praca powyżej punktu rosy) i zakupie węgla (ekogroszku) ze sprawdzonego źródła.

 

Zalety systemów stalowych MK?

 

  • komin jest lekki, nie wymaga fundamentu, może być podwieszony na wsporniku ściennym (!)
  • szeroki typoszereg średnic
  • mnogość kształtek pozwala dostosować przebieg komina do warunków montażu
  • tor spalinowy (ścianka stalowa 0,8 mm) ma małą bezwładność cieplną,szybko osiągany jest wysoki ciąg spalinowy, również ciąg kominowy szybko spada po zatrzymaniu kotła, co ma kapitalny wpływ na starty spoczynkowe i sprawność kotła w sezonie grzewczym

 

 

Jeżeli planują Państwo budowę domu bądź gruntowną modernizację (rozbudowę), jeżeli nie przerażają Państwa prace budowlane proszę wybrać komin ceramiczny Schiedel Thermo Plus. Komin absolutnie doskonały. Zalety?

 

 

  • izolowany wełną mineralną na całej długości
  • komin z kanałami przewietrzającymi, również na całej długości
  • przewód spalinowy zintegrowany z dwoma kanałami wentylacyjnymi z dodatkową izolacją (kanałów wentylacyjnych nigdy za dużo!)
  • komin po otynkowaniu, można pomalować farbą w kolorze elewacji, co pozwala łatwo wkomponować go w bryłę budynku

schiedel-fajne

 

Do wyboru mamy jeszcze komin Schiedel Rondo PlusSchiedel Rondo. Kominy z pewnością tańsze (zwłaszcza Rondo) niż ich brat najmłodszy brat Schiedel Thermo Rondo Plus

 

Oto film prezentujący montaż systemu Schiedel Rondo Plus:   link

Nowością jest zintegrowana stopa kominowa kapitalnie ułatwiająca montaż:   link

Wszelkie pliki do pobrania mogą Państwo pobrać ze strony producenta: pliki do pobrania

 

schiedel-pustak

Gdy brakuje kanałów wentylacyjnych, można dostawić dodatkowe!

 

Na zakończenie słów kilka o systemach do kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania. Firma Schiedel oferuje systemy Quadro, Quadro Pro i Avant.

Tak jak napisałem wcześniej systemy Rondo do paliw stałych są świetne. Te wymienione wyżej (do gazu) mają niestety trzy minusy:

  • typoszereg średnic zaczyna się od 12 cm (!), większość kotłów ma wyjście 6 lub 8 cm. Taki skok średnic nie jest korzystny dla pracy kotła
  • słaby odzysk ciepła ze spalin na odcinku pionowym w kominie, ceramika jest izolatorem, zdecydowanie lepszy efekt uzyskamy przy systemie stalowym
  • niestety cena jest dość wysoka, znacznie wyższa niż systemów stalowych MK

 

I to są trzy powody, dla których jakoś mi nie po drodze z Quadro i Avant.