Kominy-Warszawa.pl | Gwarancja? No, własnie…
2101
page-template-default,page,page-id-2101,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive

Gwarancja? No, własnie…


Kupując system kominowy proszę wymagać gwarancji na piśmie! Gwarancja powinna być dołączona do faktury lub paragonu wraz z warunkami jej udzielenia. Ważne: najlepiej aby te trzy dokumenty były przechowywane zawsze razem, połączone trwale zszywką lub klejem.
Czytając warunku gwarancji dochodzimy często do zapisu – …gwarancji udziela się , pod warunkiem pracy nie związanej ze skraplaniem się kondensatu tzw. pracy na sucho. I tu jest ten pies pogrzebany czyli haczyk. Coś, co zamienia gwarancję w puste słowo, nic nie znaczące zapewnienie. Praca na sucho to praca kotła z temperaturą spalin powyżej puntu rosy. Definicję i wartości temperatur punktów rosy dokładnie opisałem to na stronie Punkt rosy.

 

Woda! – bez niej nie powstanie życie, w formie do jakiej się zdążyliśmy przyzwyczaić. Bez wody nie będzie też korozji wżerowej stali kwasoodpornej. Woda i para wodna w spalinach pojawia się zawsze. Jest wszechobecna! A dlaczego? Woda jest produktem spalania gazu i oleju opałowego, albo pojawia się w drewnie i węglu poprzez naturalny proces pochłaniania wilgoci.

Spaliny z gazu i oleju zwykle nie stanowią problemu. W spalinach jest niewiele związków, z którymi woda wejdzie w reakcję. Powstają nic nieznaczące kwasy węglowe oraz bardzo słabe roztwory kwasów azotowych.

Zmorą poducentów systemów kominowych jest węgiel. Ekogroszek, czyli wyselekcjonowany, rozdrobniony węgiel, sprzedawany luzem lub w workach 25 kg, zwykle o wilgotności 10%. To oznacza, że w worku ważącym 25 kg jest 22,5 kg czystego, suchego węgla i 2,5 litra wody! Podobnie jest z drewnem. W szczapie drewna o wadze 5 kg i wilgotności 20%, samo suche drewno waży 4 kg, pozostała waga 1 kg przypada na 1 litr wody.

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Składając reklamację dotyczącą pojawienia się korozji wżerowej na elementach systemu kominowego, możemy spodziewać się rozpatrzenia przez Producenta kwestii: czy system kominowy odprowadzał spaliny suche czy mokre? Producent zawsze będzie się upierał, że praca było na mokro, że wina leży po stronie Inwestora, który pozwolił sobie ustawić kocioł do pracy na niski parametrach! Pytanie jednak brzmi: kto zabroni gospodarzowi domu pracować na niskich temperaturach wody zasilającej instalację. Niska temperatura pracy kotła sprzyja osiąganiu wysokich sprawności, a na tym przecież nam zależy.

Reasumując: warunek pracy na sucho powinien być wykreślony z warunków gwarancji. Producent i Inwestor będą reprezentować odmienne poglądy przy rozpatrzeniu sporu z korozją wżerową w tle.

Ważne! Nie maja Państwo obowiązku przedstawienia dowodów okresowego czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych. Ustawodawca nie narzuca właścicielowi domu jednorodzinnego powierzania czyszczenia kominiarzom. Mogą Państwo sami czyścić komin! Częstotliwość i sposób – dowolne. Nie macie Państwo obowiązku zbierania i przedstawiania żadnych dowodów czyszczenia. Warto to wiedzieć. Piszę o tym, bo mój Klient był poproszony o przedstawienie takich dowodów jako jeden z warunków rozpatrzenia reklamacji na jego korzyść. Wcześniej Producent uznał w tej samej sprawie, że system kominowy u Klienta pracował na mokro… Sprawa przypomina tą z kabaretu u a dotyczący obywateli NRD ubiegających się o paszport w czasach głębokiej komuny. Aby otrzymać paszport i móc podróżować na zachód, musieli mieć ukończone 75 lat i pisemną zgodę obojga rodziców!