Stalowe kominy MK – temat rzeka.
Drogi Kliencie, proszę mi wierzyć, szkoda czasu na naukę nazewnictwa i snucie domysłów co i z czym połączyć aby system kominowy uznać za dobrany i zbudowany poprawnie.
Proszę pytać mnie za pośrednictwem tej strony
Mimo wszystko podaję odnośnik do katalogu i cennika firmy MK: link
Co warto wiedzieć?
Z pewnością to, że firma MK używa do produkcji (tor spalinowy) dwóch gatunków stali:
– austenitycznej gat. 1.4404 (316L)
– ferrytycznej gat. 1.4521
– w czterech grubościach: 0,4 ; 0,5 ; 0,6 i 0,8 mm
Blachy gatunków: 1.4509 i 1.4301 stosowane sa na płaszcze zewnętrzne kominów dwuściennych, izolowanych
Zawartość procentową dodatków stopowych pokazano w tabeli poniżej:
W pewnym uproszczeniu możemy przypisać grubości i gatunki blach do paliwa jakim jest zasilany kocioł:
Proszę przeczytać artykuł Dodatki stopowe na stronie Odprowadzamy spaliny. Stal ferrytyczna 1.4521 jest stalą zubożoną w stosunku do stali austenitycznej o składnik- nikiel. Dalej jednak zachowuje swoje dobre właściwości kwasoodporne. Są one wystarczające aby tor spalinowy wykonany ze stali ferrytycznej odprowadzał spaliny z kotłów na gaz ziemny i olej opałowy.
Firma MK zdecydowała się również „odchudzić” systemy kominowe przeznaczone do ww. kotłów. Pojawiają się w ofercie systemy jednościenne, których tor spalinowy wykonany jest z blachy o grubości 0,4 mm oraz 0,5 mm, nazywane odpowiednio MKS Invest, MKKS Invest oraz MKS Standard.
Jaka jest moja opinia?. Ok, spaliny z kotłów zasilanych gazem ziemnym są mało agresywne, dlatego praktycznie nie zachodzi korozja wżerowa. Tak naprawdę, nie ma to znaczenia czy blacha ma grubość 0,6 czy 0,5 a nawet 0,4 m. Ma być tanio i dobrze! I jest. Obecnie do kotłów gazowych stosuje się wyłącznie blachę ferrytyczną grubości 0,4 mm. Mimo, że jestem osobą starszej daty, wychowaną na stalach austenitycznych o grubości 0,6 i 0,8 mm – ok, przymykam oko, jest moje błogosławieństwo … . Dla gazowych kotłów średnich mocy, których średnica wylotu spalin jest równa lub większa od 200 mm stosowana jest blacha ferrytyczna o grubości 0,5 mm.
Spytacie Państwo a co będzie jeżeli mamy kocioł na olej opałowy ?. Sytuacja jest praktycznie analogiczna. Kotły kondensacyjne olejowe małe– tor 0,4 mm, średniej mocy- tor 0,5 mm.
Obecnie z racji wprowadzenia unijnej dyrektywy ErP, Klienci indywidualni praktycznie kupują wyłącznie kotły gazowe kondensacyjne. Kotły na olej opałowy stanowią znikomy odsetek sprzedaży. Najczęściej sprzedawanym systemem do takich kotłów jest system jednościenny MKKS Invest oraz system koncentryczny, powietrzno-spalinowy MKPS Invest.
Uzupełnieniem oferty do jest komin zewnętrzny, izolowany MKKD Standard (do kotłów kondensacyjnych).
A teraz pora na kolejny segment rynku – piece na drewno i systemy kominowe dedykowane dla tego paliwa. W świetle dokumentu jaki sporządziła firma MK a więc Deklaracji Właściwości Użytkowych dla systemu MKS (jednościenny, podciśnieniowy) systemy takie powinny być wykonane z blachy austenitycznej gat. 1.4404 i grubości 0,6 mm. A więc mówimy tu o systemie jednościennym MKS Premium.. Odpowiednio system dwuścienny, izolowany nasi nazwę MKD Premium.
I wreszcie systemy do kotłów na pellet, węgiel i ekogroszek. Stosujemy wyłącznie blachę austenityczną gat. 1.4404 o grubości 0,8 mm. Jest to system jednościenny MKSZI oraz dwuścienny, izolowany MKDZ.
Uzupełnieniem powyższych systemów MKSZI oraz MKDZ jest system MK NERO. Są to elementy jednościenne, wykonane ze zwykłej stali, grubości 2 mm, malowane czarną matową farbą, odporną na wysokie temperatury. System MK NERO może być stosowany jedynie do wykonania podłączeń (czopuchów) kotłów do komina. Tylko wtedy mamy gwarancję, że czopuch pracuje na sucho (temperatura spalin powyżej punktu rosy) i nie dojdzie do korozji wżerowej elementów NERO. Stosowanie systemu NERO jako wkładu kominowego do istniejącego szachtu jest niedopuszczalne!
Proszę zadać pytanie: Kontakt