• „Cudowne właściwości” chromu jako dodatku stopowego odkryto we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Stal nierdzewna została opatentowana w 1912 r. przez niemieckich inżynierów Kruppa. Z kolei w 1924 r. w Wielkiej Brytanii została opatentowana stal austenityczna według normy AISI 304 (DIN 1.4301) zawierająca 18% chromu i 8% niklu.
• Chrom (w przeciwieństwie do niklu) nie jest notowany na Londyńskiej Giełdzie Metali. Co za tym idzie, nie poddaje się mechanizmom spekulacyjnym. Jest tani, ok. 16 PLN / 1 kg. Jego zasoby starczą na 500 lat. Oznacza to, najlepszy producent kominów na świecie, firma MK- Żary, będzie produkować kominy i wkłady kominowe ze stali kwasoodpornej jeszcze przez kolejne pięć wieków !!!
• Stal kwasoodporna nie jest odporna na działanie związków chloru i fluoru. I nie pomoże chrom, molibden ani nikiel. I tak jest wszędzie w Polsce, w USA i nawet w Burkina Faso.
• Mitem jest stwierdzenie, że „kwasówki” nie przyciąga magnes. O tym czy stal jest magnetyczna decyduje struktura siatki krystalicznej. Magnes przyciąga stal kwasoodporną ferrytyczną, zaś nie przyciąga stali kwasoodpornej austenitycznej.
• Węgiel jest wysoce niepożądanym pierwiastkiem w strukturze stali. Atomy węgla zbite w ziarna stanowią łatwy cel dla agresywnych spalin. Węgiel szybko i łatwo reaguje ze wszystkim dookoła. W miejscach gdzie były skupiska ziaren węgla szybko dochodzi do perforacji blachy.
• Tytan, jako dodatek stopowy stali, nie podnosi jest wytrzymałości mechanicznej. Jego obecność w stali pozwala wiązać wolne, niepożądane atomy węgla, do postaci węglików tytanu TiC.
• To nie jest tak, że możesz robić ze stalą kwasoodporną co chcesz a ona wytrzyma to bez szwanku. Stal kwasoodporna nie lubi kontaktu ze stalą „czarną”. Zarysowana np. zwykłym gwoździem zaczyna w tym miejscu korodować (ogniwo elektrochemiczne). Do cięcia stali kwasoodpornej należy używać specjalnych tarcz tnących oznaczonych symbolem INOX nie zawierających drobin czystego żelaza.
• Nie lubi również bezmyślnych murarzy na budowie, którzy chlapią na nią bez pojęcia mokrą zaprawą (zawierającą chlor w polepszaczach), jak również tych, którzy za wszelka cenę będą chcieli ją unieruchomić w kominie, zalewając betonem pustkę między obmurzem komina a rurą. To z kolei szybko prowadzi do korozji naprężeniowej stali.