Kominy-Warszawa.pl | Warto wiedzieć
598
page-template-default,page,page-id-598,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive

Warto wiedzieć


 

 

„Cudowne właściwości” chromu jako dodatku stopowego odkryto we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Stal nierdzewna została opatentowana w 1912 r. przez niemieckich inżynierów Kruppa. Z kolei w 1924 r. w Wielkiej Brytanii została opatentowana stal austenityczna według normy AISI 304 (DIN 1.4301) zawierająca 18% chromu i 8% niklu.

 
Chrom (w przeciwieństwie do niklu) nie jest notowany na Londyńskiej Giełdzie Metali. Co za tym idzie, nie poddaje się mechanizmom spekulacyjnym. Jest tani, ok. 16 PLN / 1 kg. Jego zasoby starczą na 500 lat. Oznacza to, najlepszy producent kominów na świecie, firma MK- Żary, będzie produkować kominy i wkłady kominowe ze stali kwasoodpornej jeszcze przez kolejne pięć wieków !!!

 
Stal kwasoodporna nie jest odporna na działanie związków chloru i fluoru. I nie pomoże chrom, molibden ani nikiel. I tak jest wszędzie w Polsce, w USA i nawet w Burkina Faso.

 
Mitem jest stwierdzenie, że „kwasówki” nie przyciąga magnes. O tym czy stal jest magnetyczna decyduje struktura siatki krystalicznej. Magnes przyciąga stal kwasoodporną ferrytyczną, zaś nie przyciąga stali kwasoodpornej austenitycznej.

 
Węgiel jest wysoce niepożądanym pierwiastkiem w strukturze stali. Atomy węgla zbite w ziarna stanowią łatwy cel dla agresywnych spalin. Węgiel szybko i łatwo reaguje ze wszystkim dookoła. W miejscach gdzie były skupiska ziaren węgla szybko dochodzi do perforacji blachy.

 
Tytan, jako dodatek stopowy stali, nie podnosi jest wytrzymałości mechanicznej. Jego obecność w stali pozwala wiązać wolne, niepożądane atomy węgla, do postaci węglików tytanu TiC.

 
To nie jest tak, że możesz robić ze stalą kwasoodporną co chcesz a ona wytrzyma to bez szwanku. Stal kwasoodporna nie lubi kontaktu ze stalą „czarną”. Zarysowana np. zwykłym gwoździem zaczyna w tym miejscu korodować (ogniwo elektrochemiczne). Do cięcia stali kwasoodpornej należy używać specjalnych tarcz tnących oznaczonych symbolem INOX nie zawierających drobin czystego żelaza.

 
Nie lubi również bezmyślnych murarzy na budowie, którzy chlapią na nią bez pojęcia mokrą zaprawą (zawierającą chlor w polepszaczach), jak również tych, którzy za wszelka cenę będą chcieli ją unieruchomić w kominie, zalewając betonem pustkę między obmurzem komina a rurą. To z kolei szybko prowadzi do korozji naprężeniowej stali.