Kominy-Warszawa.pl | System czystego spalania
744
page-template-default,page,page-id-744,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive

System czystego spalania


 

 

 

Ważne:    kupując kozę lub wkład kominkowy wybierzmy model z systemem czystego spalania Clean Burn!     Naprawdę warto!

 

 

syste-czystego-spalaniaRys. 1 Zasada działania systemu czystego spalania

Rysunek pobrano ze strony http://charnwood.pl/System-czystego-spalania-i-czystej-szyby.aspx.

 

 

Co my tu mamy?

 

Otóż jest koza, do której od dołu doprowadzono zimne (kolor niebieski) powietrze. Powietrze to rozdziela się na dwa strumienie. “Żółty strumień” to powietrze doprowadzone bezpośrednio do paleniska. Nic nowego, tak było i jest od tysięcy lat. Nas interesuje “czerwony strumień” wydostający się prze małe otwory w górnej części kozy. Powietrze to jest ogrzane w systemie kanałów w ruszcie (dolna część paleniska, tam panuje temperatura powyżej 500 st.C- utlenianie czystego węgla drzewnego) i tylnej ścianie kozy, do temperatury powyżej 400 stopni Celsjusza. To gorące powietrze jest w stanie wywołać zapłon palnych składników gazu drzewnego przed ich wylotem do komina. Dzięki temu  gazy dopalają się nawet wtedy, gdy ogień w piecu nie jest zbyt intensywny. Ten gaz uwolnił się z drewna bo temperatura polana była większa niż 200 st. C ale nad paleniskiem temperatura była niższa niż temperatura zapłonu gazu drzewnego, czyli ok. 400 st.C.  Innymi słowy następuje dopalenie resztek wodór, metanu, tlenku węgla. Podobną funkcję spełnia katalizator w układzie wydechowym samochodu. Jest to jednak dość odważne, karkołomne porównanie.

 

 

System czystego spalania to powoduje, że sprawność urządzenia wzrasta co najmniej o kolejne 20%. Jest się po co schylić, prawda?