Kominy-Warszawa.pl | Pellet
666
page-template-default,page,page-id-666,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive

Pellet


 

Pellet (z ang. granulka)- paliwo drzewne, które powstało przez ściśnięcie, sprasowanie pod bardzo dużym ciśnieniem trocin i drobnych odpadów drzewnych. Zwykle granulki mają kształt cylindryczny o średnicy około 5-6 mm i długości 6-12 mm. Duże ciśnienie prasowania powoduje, że w małej objętości granulki zawarte jest dużo materiału drzewnego. Granulki pelletu mają małą wilgotność na poziomie 4 – 10 %, zawierają znikome ilości siarki – poniżej 0,1% a po spaleniu popiół stanowi zaledwie ok. 0,5- 3% masy wyjściowej pelletu.

 

Wartość opałowa pelletu wynosi o.k  5 kWh / 1 kg (przy założeniu średniej wilgotności na poziomie 7%).  Przypominam (podstrona Gatunki drewna), że wartość opałowa drewna o wilgotności 20% wynosi 4,2 kwh / 1 kg. 

 

Przyjmując dość wysoką sprawność pieców na pellet – 85% uzyskamy energię ok.  4,3 kwh  z 1 kg pelletu. Dla porównania piec na drewno z systemem czystego spalania posiadający sprawność 70% zamieni 1 kg drewna (o wilgotności  20%) na ok. 3,o kWh energii cieplnej.

 

Spójrzmy na ceny. Grab (drewno opałowe) – za 830 kg zapłacimy 220 PLN czyli po spaleniu w warunkach jak wyżej wytworzenie 1 kWh energii kosztuje ok. 9 groszy.

Pellet – za 1000 kg zapłacimy ok 900 PLN a po spaleniu w warunkach jak wyżej wytworzenie 1 kWh energii kosztuje 21 groszy.

Jak to mówi młodzież – szału nie ma! Z pewnością tam gdzie nie ma sieci gazu ziemnego pellet stanowi alternatywę jako nośnik energii. Konfekcjonowanie pelletu w workach po 25 kg jest bardzo praktyczne, ułatwia załadunek małych kotłów bez podajników (biura, pomieszczenia techniczne, wystawowe itp.).  Kotły na pellet wyposażone są w wentylatory nadmuchowe powietrza do spalania, przez co wymagania odnośnie przewodów odprowadzających spaliny są mniejsze. Więcej korzyści nie widzę 🙁

Ogień jest “niespokojny, szybki i rwany”, z melancholią ognia wydzielanego w kozach i kominkach na drewno opałowe nie ma nic wspólnego.